7. 5. 2021

Výměna osoby v roli pověřence

PORADNAVýměna osoby v roli pověřence
Vladimíra HlouškováVladimíra Hloušková Personál zeptal se před 3 měsíci

Pokud je pověřenec zároveň zaměstnancem úřadu. Pověřenec nemůže být odvolatelný, může ale zaměstnavatel převést pověřence na jinou práci a nahradit ho jiným zaměstnancem úřadu, který není ve střetu zájmů?

1 Odpovědi
Jan JirkůJan Jirků Personál odpověděl před 3 měsíci

Obecné nařízení v čl. 38 odst. 3 uvádí, že pověřenec: “V souvislosti s plněním svých úkolů není správcem nebo zpracovatelem propuštěn ani sankcionován.” Neupírá a ani nemůže však správci, právo pověřence změnit, odvolat nebo propustit a jmenovat pověřence jiného. Na takovéto kroky správce se vztahují příslušné zákony, například Zákoník práce nebo Služební zákon. Zaměstnanci úřadu přísluší právo bránit se, pokud se domnívá, že byl odvolán (nebo sankcionován) v souvislosti s výkonem funkce pověřence.